1o Μαθητικό συνέδριο

1ο Μαθητικό Συνέδριο

Οι μαθητές της Δ΄τάξης του σχολείου μας με την δασκάλα τους κα Βουνοτρυπίδου Ανδριάννα συμμετείχαν στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο της 3ης Περιφέρειας Δημοτικής Εκπαίδευσης Κοζάνης με θέμα "Σχολική Αυλή-Διάλειμμα" και συγκεκριμένα με την εισήγηση "Όχι βία στην αυλή - πάντα φίλοι κολλητοί".

Οι μαθητές σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς έκαναν διάφορες δράσεις για να διαπιστώσουν αν υπάρχει σχολική βία στο σχολείο αλλά και αν υπάρχει να την μειώσουν ή ακόμα και να την εξαλείψουν.

Συγκεκριμένα στο χώρο της σχολικής αυλής έφτιαξαν επιδαπέδια παιχνίδια για να παίζουν με τους συμμαθητές τους. Σ' αυτό βοήθησαν πάρα πολύ ο γυμναστής του σχολείου κ. Αρβανίτης Άνθιμος και η κα Κώτση Στέλλα που είναι δασκάλα ειδικής αγωγής στο σχολείο.

ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ

ΦΙΔΑΚΙ

Math02

ΑΝΕΜΟΣΤΡΟΒΙΛΟΣ

Math04

ΚΟΥΤΣΟ

math05

Όλα τα παιδιά μαζί φύτεψαν διάφορα λουλούδια μέσα σε χρωματισμένες ρόδες

DSC01438

DSC01445

DSC01442

DSC01443

Έμαθαν στος συμμαθητές τους να παίζουν διάφορα παιχνίδια συνεργασίας, μη ανταγωνιστικά, επαφής και γνωριμίας.

DSC01424

DSC01420

Χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς με το γαϊτανάκι.

DSC01430

Κατασκεύσαν στην αυλή μια υπαίθρια βιβλιοθήκη για να διαβάζουν και να ξεκουράζονται.

DSC01472

Επειδή το 1ο Μαθητικό Συνέδριο έγινε στο σχολείο μας εγκαινιάσαμε την βιβλιοθήκη μαζί με όλα τα παιδιά που ήρθαν από άλλα σχολεία της περιοχής μας.